Błędy treningowe podczas ćwiczeń na mięśnie

Lekarze przyznają, że systematyczne ćwiczenia fizyczne, w tym także ćwiczenia na wzrost masy mięśniowej zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób serca, nowotwory i depresję. Treningi sprawiają, że człowiek staje się silniejszy nie tylko fizycznie, ale wzmacnia też swoją psychikę.
Jednak ćwiczenia wykonywane bez pomocy dobrego trenera mogą narażać nas na popełnienie wielu błędów, których powinniśmy unikać, aby nie przyniosły nam uszczerbku na zdrowiu.

Rozgrzewka, ćwiczenia, rozciąganie

Bez względu na to jakie cele chcemy wypracować podczas sesji treningowej, każda z nich musi zawsze składać się z trzech etapów: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i końcowego rozciągania.

Ogromnym błędem jest skupianie się wyłącznie na drugim etapie – bez odpowiedniego rozgrzania ciała. Etap rozgrzewki to informacja dla systemu nerwowego o mającym nastąpić stresie fizycznym, która zapobiegnie przedwczesnemu zmęczeniu i zbytniemu obciążeniu serca.
Nawet jeśli mają to być treningi o umiarkowanym nasileniu, rozgrzewka poprawi przepływ krwi w całym organizmie. Nie rozgrzanie ciała może skończyć się gwałtownym bólem mięśni. Równie ważna jest faza rozciągania po ćwiczeniach.

Bezpieczniej pod okiem trenera

Jeśli ćwiczenia wykonywane są w niewłaściwy sposób mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do urazów lub poważnych obrażeń. Stosując się do wskazówek trenera unikamy tego rodzaju niebezpieczeństw.

Trenujemy całe ciało

Organizm ludzki jest niezwykle skomplikowaną maszyną, funkcjonującą na wielu poziomach równocześnie. Jeśli będziemy skupiać się podczas treningów wyłącznie na wybranych obszarach, możemy zaburzyć jego równowagę i nie osiągnąć pożądanych efektów.

Dlatego oprócz tych partii ciała, w których szczególnie zależy nam na bezpiecznym przyroście masy mięśniowej ćwiczmy także pozostałe – te, które zazwyczaj ignorujemy. Wybierajmy zestawy ćwiczeń które nie tylko powodują szybki przyrost mięśni, ale są optymalne także dla reszty ciała. Zmieniajmy co jakiś czas plan treningów, dzięki temu będą one efektywniejsze, a i mniej nudne.