
Strategię walki z nałogiem tytoniowym każdy musi wybrać sam, nie dla wszystkich bowiem jest odpowiednia ta sama metoda rzucania palenia. Jedni chodzą z plastrami, inni nakłuwają się igłami, jeszcze inni pozwalają wprowadzać się w stan hipnozy. Każdy sposób jest dobry byle osiągnąć cel – skutecznie wyzwolić się z uzależnienia od tytoniu i bezpowrotnie odstawić papierosy.
Motywacja
Wystarczającym powodem do zaprzestania palenia powinno być to, o czym można przeczytać na opakowaniu każdego pudełka papierosów.
Jeśli dorzucimy do tego puszczane z dymem pieniądze, zadyszkę przy wchodzeniu na pierwsze piętro i wszechobecny obrzydliwy zapach nie powinniśmy mieć większych oporów.
Ale jak trudno to zrobić może zrozumieć tylko ten, kto już nie raz próbował i nadal pali mimo świadomości ku czemu prowadzi zaciąganie się i puszczanie dymka.
Najważniejsza jest dobra motywacja. Równie dobrym powodem jest strach przed chorobą, miłość, czy oszczędzanie pieniędzy na jakieś dotąd nieosiągalne marzenie. Trzeba to zrobić raz a dobrze, z pewnością nie jest dobrym pomysłem stopniowe ograniczanie ilości wypalanych papierosów.
Jak tego dokonać?
Jeśli jesteśmy już wystarczająco zmotywowani pozostaje nam wybrać najstosowniejszą do naszych oczekiwań metodę.
Może to być na przykład akupunktura antynikotynowa, która jak podają statystyki jest najskuteczniejszą formą odwyku.
Akupunktura antynikotynowa
Polega na wkłuwaniu w punktach związanych z właściwymi kanałami energetycznymi cieniutkich igieł. Igły stymulują przepływ energii do części ciała odpowiedzialnych za uzależnienie – mózgu i całego układu oddechowego.
Ilość zabiegów wynosi średnio od 5 do 10 – są wykonywane codziennie lub co drugi dzień – jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Podstawowym warunkiem sukcesu akupunktury antynikotynowej jest całkowite powstrzymanie się od palenia w czasie trwania kuracji. Zabiegi przeprowadza się wyłącznie w gabinetach. Natomiast w domu możemy wykonać sami specjalny masaż akupresurowy. Wystarczy kciukiem i palcem wskazującym obu rąk uciskać od dołu do góry płatki uszu.