Co zapewnia skuteczność szamponów na wypadające włosy?

Zjawisko wypadania włosów dotyczy w takim samym stopniu mężczyzn jak i kobiet. Jest niezwykle kłopotliwe, szczególnie jeśli pojawia się nagle i jest bardzo intensywne.

Istnieje wiele czynników, które prowadzą do nadmiernej utraty włosów, ale na szczęście istnieją też produkty, które pozwalają przeciwdziałać i odwrócić skutki tego zjawiska.

Przy intensywnym wypadaniu włosów i widocznym ich przerzedzeniu warto rozważyć używanie właściwego szamponu. Szampony takie intensywnie wspomagają wzrost, regenerują i pielęgnują włosy. Muszą zawierać jednak odpowiednie składniki.

Minoksydyl

Należy do nich przede wszystkim minoksydyl – organiczny związek chemiczny, który znacznie wydłuża anagenową fazę wzrostu komórek włosowych.
Skuteczność jego wpływu na wzrost włosów jest bardzo dobrze udokumentowana. Jest to preparat,który działa stymulująco na mieszki włosowe, odwracając procesy ich miniaturyzacji. Włosy przestają wypadać po 2, a odrastają po 4 miesiącach stosowania szamponu.

Kofeina

W większości produktów na wypadanie włosów występuje kofeina, która stymuluje wzrost łodygi włosa wydłużając ten cykl dzięki blokowaniu działania DHT – męskiego hormonu płciowego – androgenu.

Peppermint – olejek miętowy

Peppermint to kolejny składnik dobrych szamponów przeciw wypadaniu włosów. Wnika on w głąb mieszków włosowych i pobudza krążenie krwi. Dzięki szybszemu przepływowi krwi mieszki dostają więcej tlenu niezbędnego do stymulacji wzrostu włosów.

Biotyna i aminokwasy

Biotyna, czyli witamina H uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Dzięki zawartości cząsteczek siarki wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry i włosów, zapobiegając łysieniu. Włosy stają się gęściejsze i grubsze.

L-cysteina i l-metionina to aminokwasy stanowiące również naturalne źródło siarki, chronią cały organizm, a więc i włosy przed niekorzystnym wpływem środowiska i działaniem wolnych rodników. Istotnym składnikiem takich szamponów jest także kreatyna i kwas hialuronowy.

Wiedza na temat składników, które są niezbędne, aby szampon spełniał swoje funkcje pozwala wybrać najlepszy z nich i w krótkim czasie cieszyć się zdrowymi i silnymi włosami.