Dlaczego warto uprawiać jogę?

Joga to połączenie różnych ćwiczeń oddziałujących na nas na poziomie ciała i ducha. Regularne uprawianie jogi wpływa więc pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Warto poświęcić przynajmniej kilkanaście minut dziennie, ponieważ efekty są tego warte.

Istnieje wiele różnych odmian jogi na świecie, a każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowa. Wszystkie jednak mają jeden wspólny mianownik: są łącznikiem między ciałem a umysłem. Poprzez praktykowanie jogi można lepiej poznać siebie samego i nauczyć się skupienia, uważności oraz pełnej świadomości własnego ciała. Jak wszystko inne – joga także wymaga praktyki. Dlatego bez względu na to jaki styl wybieramy, warto zadbać o regularność.

Jak to działa?

Podczas wykonywania konkretnych pozycji warto zadać sobie następujące pytania: jak moje ciało czuje się w tej chwili? Czy dam radę rozciągnąć ten mięsień jeszcze bardziej? W jaki sposób mogę usunąć niedogodność wynikająca z obecnej pozycji. Im bardziej postaramy się wniknąć w głąb siebie, tym spokojniejsi i bardziej zrelaksowani się staniemy. Wtedy ból, czy niepokój, szybko przekształcą się w żywiołowość i spokój ducha.

Co trzeba wiedzieć?

Wiele osób, które od lat praktykują jogę, podkreślają, że to nie są zwykłe ćwiczenia. Joga to droga życia i wynosi nas na zupełnie inny poziom doświadczeń niż np. godzina joggingu.

Joga to idealne rozwiązanie dla osób, które czują, że ich myśli znajdują się zwykle poza nimi. Dzięki jodze można bowiem zajrzeć w głąb siebie i stopniowo nauczyć się jak przeżywać emocje tu i teraz.

Jakie są rodzaje jogi?

Istnieją różne odmiany: joga klasyczna (najlepsza dla początkujących), sportowa odmiana jogi (ashtanga jogi), czy joga dla odchudzających się (bikram joga). Generalnie, hatha-joga to odmiana, która bazuje na fizyczności i ćwiczeniu ciała. Z kolei radża-joga na pierwszym miejscu stawia medytację.

Co przyniesie regularne uprawienie jogi?

Najważniejsze zalety jogi to:

– osiągnięcie psychicznej i fizycznej równowagi
– obniżenie poziomu stresu
– wzmocnienie mięśni
– joga przynosi spokój ducha
– poprawa krążenia
– złagodzenie stresu