
Najnowsze badania sugerują, że masaż jest o wiele skuteczniejszym sposobem leczenia bólu, niż metody wykorzystywane w medycynie tradycyjnej. Bez względu na to czy są to bóle migrenowe, bóle kręgosłupa czy tzw. łokieć golfisty można mieć pewność, że masaż pozwoli wrócić do zdrowia i pełnej sprawności.
Aby jednak masaż był w pełni skuteczny musi być wykonany profesjonalnie przez wykwalifikowanego i doświadczonego masażystę, posiadającego zaawansowaną wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i kinezjologii. Jest wielu rodzajów masaży leczniczych, ale doświadczony masażysta potrafi dobrać indywidualny masaż do konkretnych dolegliwości pacjenta.
Masaż tkanek głębokich MTG
Jednym z jego rodzajów jest masaż tkanek głębokich MTG. Mimo nazwy wywołującej wrażenie, że ma to związek z mocnym i bolesnym oddziaływaniem na ciało pacjent, metoda ta jest wyjątkowo delikatna i harmonijna. Polega ona na wolnym i precyzyjnym nacisku na mięśnie leżące głęboko pod mięśniami powierzchniowymi. Siła nacisku jest proporcjonalna do siły napięcia tkanek – terapeuta dobiera ją indywidualnie dla każdego pacjenta.
Terapeuta musi wykazywać się wyjątkową zdolnością badania dotykiem i umiejętnością lokalizowania zmian w tkankach. To niezwykle skuteczna metoda przy wielu dolegliwościach, takich jak ból głowy, rwa kulszowa, przy rehabilitacji powypadkowej i urazach sportowych. Efekty tego masażu pacjent odczuwa już po pierwszym zabiegu.
Masaż punktowy
Inną formą masażu jest masaż punktowy, nazywany także akupresurą. Wywodzi się ze starożytnych Chin, nazywany jest także miękką akupunkturą. Każdy człowiek posiada na swoim ciele 365 tzw. punktów życiowych. Uciskanie tych ściśle określonych miejsc na ciele człowieka umożliwia odblokowanie przepływającej przez nie energii.
Może to być forma głaskania, opukiwania lub naciskania z różną siłą na punkty akupresurowe, mające zupełnie inne właściwości biochemiczne i cieplne niż reszta ciała. Masaż wykonywany jest najczęściej opuszkami kciuka, palca wskazującego lub środkowego.
Masaż sportowy
Jest bardzo podobny do masażu klasycznego, różnica polega tylko na stosowaniu większej siły nacisku. Stosuje się go w celu rozgrzania i rozluźnienia mięśni, zniwelowania skutków przetrenowania, zapobiegając równocześnie zakwasom w mięśniach. Najczęściej polega na głaskaniu, rozcieraniu, uciskaniu, uderzaniu i tzw. ruchach siekających.
Masaż szwedzki
Masaż ten stosowany jest od 200 lat prawie na całym świecie. Używany najczęściej przy leczeniu bólu migrenowego, dolegliwości reumatycznych, przy leczeniu bezsenności i ogólnego wyczerpania organizmu. Można za jego pomocą korygować także wady postawy i redukować sztywność mięśni. W skład tej techniki masażu wchodzi głaskanie, rozcieranie, wyciskanie, ugniatanie, skręcanie i wałkowanie, a także lekkie oklepywanie ciała.
Ruchy dłoni masażysty są zawsze zgodne z ruchem krwi pompowanej do serca.