Kilka uwag o trądziku

Trądzik pospolity (acne vulgaris) ma ścisły związek z nadczynnością gruczołów łojowych w skórze. To powoduje występowanie zaskórników, krost i ropnych torbieli w miejscach łojotokowych.

Kosmetyki niekomedogenne

Pielęgnacja skóry trądzikowej nie należy do najłatwiejszych, wymaga dużo czasu, cierpliwości i systematyczności. Kosmetyki do leczenia trądziku muszą spełniać równocześnie kilka zadań. Po pierwsze muszą leczyć stany zapalne skóry, ograniczać rozwój bakterii, a równocześnie działać regenerująco i uzupełniająco. Nie mogą też działać wysuszająco – muszą ochraniać skórę. Najbezpieczniejsze są kosmetyki posiadające informację – ,,niekomedogenne”, czyli nie prowokujące zmian trądzikowych w skórze.

Co jest w preparatach na trądzik

W składzie specyfików przeznaczonych do skutecznego leczenia trądziku znajdziemy przede wszystkim siarkę wykazującą ogromne właściwości antyseptyczne oraz kamforę działającą przeciwzapalnie. To także rumianek, szałwia, nagietek, rozmaryn i kora dębu. Równie ważnymi składnikami są kwasy owocowe AHA oraz kwasy tłuszczowe – linolowy i linolenowy, a ponadto propolis i tlenek cynku.

Uwaga na słońce

Ponieważ większość kosmetyków stosowanych w leczeniu trądziku powoduje zwiększenie podatności skóry na działanie promieni ultrafioletowych, co może ją drażnić- wskazana jest umiarkowana ekspozycja na słońce. Działanie antybakteryjne i wysuszające promieni słonecznych jest bowiem krótkotrwałe i ostatecznie skutkuje pogłębieniem widoczności zmian skórnych. Trzeba więc pamiętać o korzystaniu z wysokich filtrów UVA i UVB.

Proste i skuteczne

Istnieją dwa doskonałe domowe sposoby na wypryski na twarzy. Pierwszym z nich jest maseczka z drożdży. Wystarczy łyżkę stołową drożdży wymieszać z dwoma łyżeczkami lekko ciepłego mleka, nałożyć na oczyszczoną twarz na 20 minut, po czym zmyć letnią wodą. Podobne działanie wykazuje ciepły, 20-minutowy kompres z mieszanki skrzypu i krwawnika.

Pomoże dobry makijaż

Mimo, że cera trądzikowa może nam przysporzyć naprawdę wielu problemów, pamiętajmy że zawsze możemy (szczególnie przed wielkim wyjściem) za pomocą dobrego makijażu zrobionego odpowiednimi kosmetykami ukryć słabe strony cery.