Naturalna regeneracja chrząstki stawowej

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że wszystkie elementy naszego ciała ulegają zużyciu w wyniku naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu oraz zbytniej ich eksploatacji. Do wyjątkowo wrażliwych na destrukcję elementów należą stawy kolanowe, a szczególnie ich chrząstki stawowe.

Nie wszyscy wiedzą, że ból w stawie kolanowym jest często manifestacją problemu ze stawem biodrowym lub kręgosłupem. Dzieje się tak kiedy dochodzi do ucisku pewnych fragmentów struktur korzeni nerwowych. Ból w okolicach kolana może być też odzwierciedleniem kłopotów ze stawem skokowym.

Stopniowe zużywanie się chrząstek i defekty stawów powstałe w wyniku chorób powodują przewlekły i silny ból między innymi w kolanie. W konsekwencji – aby móc normalnie funkcjonować- niezbędne jest przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

Chrząstki potrafią się regenerować

Chrząstki stawowe mają niezwykłą zdolność do regeneracji. Prowadząc odpowiedni tryb życia jesteśmy w stanie nie tylko opóźnić czas pojawienia się degeneracji, ale nawet całkowicie zapobiec jej wystąpieniu.

Ważne rośliny strączkowe i żelatyna

Na samoistną odbudowę chrząstki stawowej pozytywny wpływ ma dieta bogata w rośliny strączkowe, drożdże piwne, jajka, żelatynę, dorsze a także świeże owoce, warzywa i orzechy.
Należy wybierać owoce o dużej zawartości witaminy C – cytryny, kiwi i pomarańcze. Dobrze jest również uzupełnić dietę o suplement typu Flexin 500, który pomoże dodatkowo wzmocnić kolana i zregenerować uszkodzoną chrząstkę.

Przysiady, pływanie i wchodzenie po schodach

Bardzo istotne jest również nie przeciążanie i gimnastyka stawów kolanowych. Pomoże w tym utrzymanie stałej i optymalnej wagi ciała oraz odpowiednia forma aktywności fizycznej.
Zalecane jest przede wszystkim pływanie i ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy uda. To najsilniejszy ze wszystkich mięśni w nogach, niezwykle ważny w przypadku obciążeń stawów kolanowych. Najlepszym ćwiczeniem do jego wzmocnienia jest systematyczne wykonywanie przysiadów. Można zacząć od kilku dodając po kilka więcej każdego dnia, aż dojdziemy do liczby 100 przysiadów dziennie.

Wspaniałym przyzwyczajeniem, które może zmienić na lepsze stan naszych kolan jest wielokrotne wchodzenie po schodach. Aby było ono jednak skuteczne, należy wchodzić na schody na lekko ugiętych nogach, a stopy muszą być rozstawione na zewnątrz.