Niezwykłe sposoby leczenia stanów zapalnych stawów

Bóle stawów są najczęściej wynikiem chorób reumatycznych rozwijających się w organizmie: reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub choroby zwyrodnieniowej stawów. Chrząstki wyściełające stawy tracą swoją elastyczność i powodują ból przy najdrobniejszym ruchu. Choroba atakuje najczęściej stawy biodrowe i kolanowe.

Leczenie dotykiem – masaże

Zdaniem lekarzy medycyny wschodniej dobrze wykonany masaż jest najlepszą alternatywą dla preparatów aptecznych. Wyjątkowo zgadzają się z nimi lekarze medycyny zachodniej – dzięki masażom poprawia się ukrwienie głębszych warstw skóry, narządy są lepiej dotlenione, lepiej pracują nerki i serce. Szybszy jest przepływ limfy, a to znaczy, że szybciej pozbywamy się toksyn z organizmu. I jeszcze jedno – masaż wzmaga produkcję endorfin, zwanych hormonami szczęścia, które mają działanie przeciwbólowe i uspokajające.

Masaż szwedzki

Masaż europejski często zwany szwedzkim jest zalecany przez lekarzy jako forma rehabilitacji po urazach stawów lub mięśni. Po takim masażu czujemy wszystkie mięśnie, poprawia się elastyczność wiązadeł, ścięgien i giętkość stawów.

Zabieg polega na mocnym uciskaniu całego ciała, zgodnie z kierunkiem przepływu krwi – zawsze w kierunku serca. To także ugniatanie, oklepywanie i wstrząsanie.

Masaż ciepło – zimny

Dla chorób stawów oraz bólów mięśniowych zaleca się także ciepło-zimne masaże kamieniami. Podczas zabiegu terapeuta rozkłada w miejscach koncentracji energii ciała (na czakrach) siedem dużych ciepłych kamieni. W dłonie i między palcami stóp wkłada się mniejsze kamyki. Oprócz tego w miejscach skłonnych do obrzęków lub w miejscach problemów ze stawami – masażysta rozkłada także białe, chłodne kamienie.

Po odblokowaniu czakr, kiedy energia zaczyna swobodnie przepływać – rozpoczyna się delikatny masaż całego ciała dwoma gładkimi kamieniami. Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wynika z różnicy temperatur między ciałem a kamieniami, oraz z funkcji akupresury.