Sposoby chińskich cesarzowych na zmarszczki

Nikt nie starzał się tak pięknie jak przed wiekami robiły to chińskie cesarzowe. Mimo przybywających lat, z ich subtelnych i promiennych twarzy nie można było odgadnąć wieku. Tajemnica jak powstrzymywały upływ czasu była zarezerwowana wyłącznie dla nich i pilnie strzeżona.

Na zachodzie panuje przekonanie, że młody wygląd skóry jest uzależniony od jej typu i jakości. Medycyna chińska natomiast widzi ścisły związek między pojawianiem się zmarszczek, a kondycją poszczególnych narządów wewnętrznych i psychiki. Ich działania dotyczą więc nie tylko sposobów na odmłodzenia twarzy, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Jak się starzejemy

W medycynie Zachodu obserwujemy kilka rodzajów starzenia się skóry: genetyczne, hormonalne czy fotostarzenie.

A w medycynie Dalekiego Wschodu istnieją dwa rodzaje starzenia – wyczytane z twarzy – jin albo jang. Wystarczy spojrzeć, gdzie pojawiają się pierwsze zmarszczki i jak są głębokie.
Na podstawie tego podziału dobiera się zioła i suplementy, które zatrzymują toczące się procesy.

Zmarszczki jang

O zmianach jang świadczą pionowe zmarszczki między brwiami – to oznacza, że wątroba jest przeciążona, nie radzimy sobie z emocjami i żyjemy w zbyt dużym napięciu.
Zaleca się wtedy detoksykację organizmu, zrezygnowanie na 2 tygodnie z mięsa na korzyść warzyw, odstawienie odżywek i ostrych przypraw. Chińczycy polecają także napar z pokrzywy parzonej przez 20 minut i wypijanej między 17.00 a 19.00, bo wtedy najskuteczniej oczyszcza organizm.

Zmarszczki jin

Starzenie typu jin sygnalizują poprzeczne zmarszczki na czole i kurze łapki od kącików oczu ku skroniom. Ich przyczyną jest nadmiar wilgoci w organizmie, słabsza praca nerek i układu limfatycznego. Starzenie tego typu ma związek z nieustannym zamartwianiem się, smutkiem i żalem.
Trzeba wówczas poprawić krążenie i ruszać się, aby zlikwidować zastoje. Dla podniesienia poziomu energii wskazane są ćwiczenia zdrowotne chi kung.
Należy używać dużo ostrych przypraw, rozgrzewać się, unikać nabiału i słodyczy, wskazane jest jedzenie gotowanych potraw.

Jeśli nauczymy się dbać o siebie jak chińskie cesarzowe zapomnimy o zmarszczkach i wiotczeniu skóry – pozostaniemy młode mimo przybywających lat.