
Wiele osób poddaje się dzisiaj zabiegom profesjonalnego wybielania zębów. Trudno się temu dziwić, bo śnieżnobiały uśmiech jest symbolem nie tylko zdrowia i urody, ale też symbolem powodzenia i wysokiego statusu społecznego.
Jeśli zabieg jest wykonany pod okiem dobrego stomatologa – jest całkowicie bezpieczny. Należy jednak pamiętać, że zachwycający uśmiech i lśniące białe zęby nie są nam dane raz na zawsze.
Na co nie mamy wpływu?
To jak długo po zabiegu będziemy się nimi cieszyć zależy od wielu czynników. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu – odziedziczyliśmy je w genach po naszych przodkach. To między innymi zróżnicowany skład szkliwa zębowego – enamelum, czyli najtwardszej tkanki w organizmie; oraz jakość śliny, ponieważ niskie pH śliny świadczy o dużej aktywności czynników próchnicogennych.
Co zależy od nas?
Pozostałe przyczyny przebarwień na zębach są zależne tylko od nas. Dotyczy to rodzaju stosowanej diety, używek, leków jakie przyjmujemy i oczywiście podstawowej higieny jamy ustnej.
Stomatolodzy zalecają zakup elektrycznych szczoteczek sonicznych skutecznie zapobiegających tworzeniu się kamienia nazębnego oraz nitkowanie zębów po każdym ich myciu.
Wskazane jest również używanie białych past wybielających, natomiast płyny do płukania jamy ustnej i to tylko w kolorze niebieskim stosować po upływie 14 dni od wybielania.
Jeśli któraś plomba kwalifikuje się do wymiany, korzystniej zrobić to po zabiegu, aby móc idealnie dopasować jej kolor do wybielonych zębów.
Bez kolorowego jedzenia
Musimy wiedzieć, że przez okres około 14 dni po wykonaniu zabiegu wybielania odwodnione enamelum ma zwiększoną zdolność wchłaniania kolorów. Trzeba więc być bardzo ostrożnym w jedzeniu kolorowych produktów. Najbezpieczniej jest wówczas stosować tzw. ,,białą dietę” i wystrzegać się jedzenia buraków, jagód, papryki. Nie należy w tym czasie pić kawy, czerwonego wina, herbaty i coca-coli oraz stanowczo odstawić papierosy.